Jak zajść w ciążę, czyli co zrobić, aby Twoje starania o dziecko były skuteczniejsze

Ciąża i macierzyństwo są czasem wyjątkowym. Dla niektórych to prawdziwe marzenie. Nic więc dziwnego, że niemalże codziennie słyszy się pytania o to, jak zajść w ciążę. Podpowiadamy, co zrobić, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę!
Zofia Krysiewicz
jak zajść w ciąże

Nie da się pewnie i jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak zajść w ciążę. Są pary, które mają dzieci, chociaż zupełnie tego nie planowały, ale też takie, które ich pragną, lecz ich starania od miesięcy są nieskuteczne. Daje się wymienić szereg czynników, które sprzyjają lub szkodzą staraniom o potomstwo. Prezentujemy najważniejsze z nich. Być może właśnie one pomogą ci w realizacji własnych marzeń.

Jak zajść w ciążę – poznaj swój cykl miesiączkowy i termin owulacji

Dni płodne

Planowanie ciąży należałoby rozpocząć od dokładnego poznania własnego cyklu menstruacyjnego. Pozwoli to na ustalenie dni płodnych. W ten sposób nazywa się czas, kiedy szanse na zapłodnienie są najwyższe. W miesiącu jest jedynie kilka dni płodnych. Mają one miejsce dokładnie w dniu owulacji, jeden dzień po niej oraz trzy dni przed nią. Plemniki są w stanie przeżyć w pochwie dokładnie 72 godziny.

Metody na poznanie cyklu

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, jak zajść w ciążę, jest poznanie metod rozpoznawania własnego cyklu miesiączkowego. Wymienić można kilka, ale każda z nich powinna podlegać obserwacji przez kilka miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ kobiety mają zazwyczaj cykle nieregularne, które trwają od 21 do 35 dni. Oznacza to, że owulacja może przesuwać się o kilka dni.

Zobacz  Ile powinno ważyć dziecko w 32 tygodniu ciąży

Termin owulacji

Jeśli chcesz zajść w ciążę, rozpocznij zapisywanie w kalendarzu dni, kiedy rozpoczyna się twoja miesiączka. Dzięki temu będziesz w stanie policzyć, ile trwa twój cykl menstruacyjny – rozpoczyna się on pierwszego dnia miesiączki i kończy na dniu następującym przed kolejnym krwawieniem. Owulacja następuje średnio w środku cyklu, a więc około 14 dnia. Nie stanowi to jednak żadnej reguły, gdyż uwolnienie komórki jajowej może się z różnych przyczyn przesunąć lub może nie dojść do niego w ogóle. Przy śledzeniu owulacji, obok kalendarzyka, pomocne są również:

  • codzienne pomiary temperatury;
  • obserwacja konsystencji śluzu szyjkowego;
  • wykonywanie testów owulacyjnych – dostępne są w drogeriach i aptekach bez recepty.

Zrezygnowanie z używek zwiększa szanse na ciążę

Kontrolowanie dni płodnych jest podstawową metodą. Warto jednak rozszerzyć ją o kolejne czynniki, które pozwolą zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Podstawowym z nich jest rezygnacja ze wszelkich używek. Mowa tutaj oczywiście o narkotykach, alkoholu oraz nikotynie. Okazuje się jednak, że starania o ciążę może również skutecznie utrudnić kofeina. Może ona bowiem zmniejszyć aktywność mięśni odpowiadających za transport komórki jajowej z jajników do macicy. Palenie zwiększa ryzyko poronienia i wystąpienia ciąży pozamacicznej. Alkohol powoduje wady wrodzone i trudności z uczeniem się u dzieci.

Stres a zapłodnienie

Kiedy dużo się stresujesz i nie dajesz sobie odpowiednio dużo czasu na odpoczynek, to nic dziwnego, że nie możesz zajść w ciążę. Zmęczenie i nerwy znacząco utrudniają zajście w ciążę oraz późniejsze jej utrzymanie. Gdy chcesz, aby doszło do zapłodnienia, zadbaj o regularny, spokojny i odpowiednio długi sen. Pozwól sobie również na relaks w ciągu dnia. Dodatkowo postaraj się panować nad stresem.

Dieta a poczęcie dziecka

Szanse na poczęcie wzrastają, kiedy panie dbają o odpowiednią dietę. Zbędne kilogramy oraz niedowaga mogą zaburzyć pracę jajników. Podobnie zadziała bardzo restrykcyjna dieta odchudzająca. Jadłospis kobiety starającej się o dziecko powinien być bogaty w lekkostrawne produkty bogate w błonnik oraz odpowiednią porcję warzyw i owoców. Należy unikać potraw tłustych, wysokokalorycznych i silnie przetworzonych. Nie warto sięgać po słodycze i słodzone napoje. Posiłki powinny być zjadane regularnie, pięć razy dziennie w niewielkich porcjach. Dodatkowo dobrze zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu wypijając minimum dwa litry płynów dziennie. Dieta powinna być uzupełniona o aktywność fizyczną.

Zobacz  Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży

Do grupy elementów diety, które pomogą w staraniach o dziecko należą:

  • kwas foliowy;
  • kwasy omega-3;
  • kwasy omega-6;
  • witaminy: E, A, B, C;
  • składniki mineralne: jod, cynk, żelazo, magnez, selen.

Jeśli chcesz zajść w ciążę, współżyj nie tylko w dni płodne

Jak często uprawiać seks?

Oczywistą odpowiedzią na pytanie, jak zajść w ciążę, jest seks. Zaleca się, aby osoby starające się o potomstwo odbywały tygodniowo minimum 3-4 stosunki seksualne. Błędnym założeniem jest podejmowanie prób celowania dokładnie w dzień owulacji. Przysparza to wiele stresu i odbiera radość z seksu, a plemniki przecież żyją i tak nawet kilka dni. Warto wspomnieć, że uprawianie seksu zbyt często potrafi obniżać jakość spermy.

Orgazm

Zbliżenia powinny być przede wszystkim przyjemnością. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj kobiecy orgazm. Eksperci uważają, że kobiecy orgazm osiągnięty zaraz po wytrysku partnera ułatwia męskiemu nasieniu zachować w obrębie narządów płciowych nawet 70% plemników. Skurcze mięśni występujące podczas szczytowania ułatwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Nawilżacze

Stosowane podczas stosunków płciowych nawilżacze potrafią być zabójczymi dla plemników. Z tego względu warto ich unikać, szczególnie w chwilach, kiedy staramy się o dziecko. Dokładnie taka sama zasada dotyczy wszelkich preparatów do higieny intymnej.

Starania o dziecko a hormony

W czasie oczekiwania na upragnione potomstwo nie można pomijać znaczenia hormonów. Są one niezbędne dla utrzymania ciąży, ale równie ważną funkcję pełnią przy zapłodnieniu. Kobiecy układ hormonalny kontroluje procesy odpowiedzialne za płodność. Hormony odpowiadają za działanie jajników oraz zagnieżdżanie się zarodka w ściankach macicy. Dla zajścia i podtrzymania ciąży kluczowe są:

  • hormon luteinizujący (LH);
  • prolaktyna;
  • folikulostymulina (FSH);
  • progesteron.

Kiedy pomimo całkowitego odstawienia antykoncepcji problemy z zajściem w ciążę utrzymują się, sprawdzenie stężenia tych hormonów we krwi powinno być pierwszym krokiem, jaki wykona kobieta.

Zobacz  Ile waży dziecko w 6 miesiącu ciąży

Problemy z płodnością a wiek partnerów

Nie należy lekceważyć faktu, iż w dzisiejszych czasach zegary biologiczne kobiet znacznie przyspieszyły. Coraz więcej pań po dwudziestym roku życia uskarża się na problemy z płodnością. W literaturze naukowej daje się przeczytać, że kobiety w przedziale wiekowym 19-25 lat mają aż 50% szans na skuteczne zajście w ciążę. Z wiekiem odsetek ten zaczyna drastycznie spadać. Panie w wieku 27 lat mają jedynie 40% szans. Wynika z tego, że decyzja o posiadaniu potomstwa nie powinna być zbyt długo odkładana w czasie.

Jak zajść w ciążę przy problemach z hormonami?

Wiele kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne zastanawia się, jak zajść w ciążę przy zespole policystycznych jajników (PCOS) lub też chorobie Hashimoto. Problemy te mogą utrudnić starania o dziecko, ale nie przekreślają całkowicie szans na ich powodzenie. W ich przebiegu warto skonsultować się z lekarzem, aby ten wdrożył odpowiednią terapię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Międzynarodowe imiona dla chłopców

Next Article

Gotowość szkolna dzieci sześcioletnich

Related Posts