Każdy rodzic chce, aby pierwszy spacer z noworodkiem był niezapomnianym wydarzeniem. Jak się przygotować do tej wyprawy?

W przygotowaniu do pierwszego spaceru zwykle pojawia się wiele pytań – kiedy na ten pierwszy spacer z noworodkiem, jak go ubrać, jak długo powinien trwać itp. Poniższy materiał odpowie na najważniejsze pytania, rozwieje wątpliwości i zapewni spokój rodzicom.
Zofia Krysiewicz

Kiedy na pierwszy spacer? To pytanie jakie się pojawia w głowie świeżo upieczonych rodziców. Mogą pojawić się obawy czy na zewnątrz nie jest zbyt gorąco, a może za zimno i wieje silny wiatr. Jeszcze do niedawna zalecano, aby pierwszy spacer noworodka odbył się po upływie 2-3 tygodni od narodzin. Zaleca się, aby ten pierwszy spacer z noworodkiem odbyć już w 3. dniu po porodzie, jednak wszystko zależy od pory roku i warunków pogodowych. Inaczej będzie to wyglądało wiosną i latem, a inaczej jesienią i zimą. Należy pamiętać, że spacer zapewnia dziecku świeże powietrze i obcowanie z naturą, co się przekłada na zdrowie.

Pierwszy spacer latem

Gdy na zewnątrz jest piękna, słoneczna pogoda, to można zabrać maleństwo na pierwszy spacer już w trzecim dniu po porodzie. Wybieramy taką porę dnia, aby nie było zbyt dużych upałów, oczywiście warto mieć przy wózku parasolkę. Jeżeli upały się utrzymują przez większość dnia, to najlepiej się wybrać na spacer rano lub pod wieczór. A jeśli już trafimy na mocno grzejące słońce, to wybieramy na przechadzkę zacienione miejsca, np. wśród drzew. Przy wieczornych spacerach może się przydać moskitiera na wózek chroniąca niemowlę przed insektami.

Pierwszy spacer wiosną i jesienią

Aura w tych okresach może być kapryśna i zdarza się, że początek wiosny lub koniec jesieni przypomina zimę. Gdy jednak pogoda jest typowa dla tych pór roku i za oknem jest ładnie i świeci słonko, to pierwszy spacer maluch może odbyć po tygodniu od narodzin. Wymarzone warunki do spaceru są wtedy, kiedy temperatura waha się w okolicach 20 ℃, ale często pogoda robi nam “psikusa”. Przy niższych temperaturach należy zwrócić uwagę na wiatr i wilgotność powietrza, jeśli chcemy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem.

Zobacz  Kiedy niemowlakowi zmienia się kolor oczu

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą

Kiedy pierwszy spacer z niemowlakiem przypada na zimową porę, to rodzi się w głowach rodziców najwięcej wątpliwości. Obawiają się, że narażą swojego maluszka na przeziębienie. Są to zrozumiałe obawy, jednak stosując się do pewnych zasad można być spokojnym o zdrowie dziecka. Zaleca się, aby przy temperaturze około – 5 ℃ i silnym wietrze poczekać z wyjściem na spacer, natomiast przy temperaturze – 10 ℃, to nawet przy bezwietrznej pogodzie lepiej pozostać w domu. W zimne dni może nam się przydać krem ochronny zabezpieczający dziecko przed mrozem.

Werandowanie noworodka

Jeśli na zewnątrz jest zimno, wietrznie i mamy wątpliwości czy wyjść na pierwszy spacer, to możemy zastosować tzw. werandowanie. Kiedy dziecko rodzi się zimą, jesienią lub wczesną wiosną ta metoda pozwala na przyzwyczajenie malca do niskich temperatur. Polega na ubraniu dziecka tak, jakby wychodziło na spacer, ułożeniu go w wózku i ustawieniu przy otwartym oknie lub balkonie. Pierwsze werandowanie powinno trwać około 10 minut, a z każdym następnym dniem można wydłużać do 30 minut. Pamiętajmy, że werandowanie nie jest konieczne, jeśli pogoda sprzyja i dziecko jest zdrowe, to możemy je pominąć.

Jak długo powinien trwać pierwszy spacer?

Pierwszy spacer jest dla dziecka pierwszym kontaktem z nowym środowiskiem i w zależności od pogody taka przechadzka powinna trwać do 30 minut. Czas spaceru stopniowo wydłużamy. Jeśli pozwala na to aura i czas, to zimą może trwać do godziny, a latem przy pięknej pogodzie może to być kilka godzin. Dzieci zwykle podczas spaceru przysypiają, a sen na świeżym powietrzu to wspaniała sprawa dla naszego malca – dotlenia organizm i wzmacnia jego odporność, co wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Kiedy wybieramy się na pierwszy spacer z noworodkiem, to najlepiej zaplanować trasę blisko domu, aby w razie potrzeby móc szybko wrócić.

Zobacz  Kiedy niemowlakowi zmienia się kolor oczu

Jak często wychodzić na spacer?

Spacer na świeżym powietrzu to najlepiej spędzony czas wpływający na harmonijny rozwój dziecka w każdym wieku, a szczególnie jest to ważne w pierwszych miesiącach życia maleństwa. Jak często będziemy wychodzić na spacer zależy od naszej organizacji dnia, pory roku, no i związanej z nią aury pogodowej. Przy temperaturach powyżej zera możemy wychodzić z dzieckiem na spacer kilka razy dziennie, a przy niższych temperaturach lepiej się ograniczyć do dwóch razy. Z czasem uda nam się wypracować odpowiednią organizację dnia i codzienne wychodzenie na spacer stanie się rutyną.

Jak ubrać maluszka na pierwszy spacer?

To kolejne pytanie, na które odpowiedź dla rodziców nie jest oczywista. Należy wiedzieć, że noworodki łatwo ulegają wyziębieniu jak i przegrzaniu, dlatego ubiór należy dostosować do temperatury i warunków atmosferycznych. Zaleca się aby noworodki ubierać o jedną warstwę więcej niż my mamy na sobie. W ciepłe, letnie dni ubieramy dziecko np. w cienkie body, przewiewną czapeczkę i ewentualnie skarpetki. Zimą chronimy dziecko przed zmarznięciem pamiętając, że najwięcej ciepła ucieka przez główkę, ale też nie doprowadzamy do przegrzania. Warto zabrać ze sobą kocyk do przykrycia.

Gdzie najlepiej spacerować?

Celem wyjścia na pierwszy spacer z noworodkiem jest dotlenienie dziecka i zapewnienie kontaktu z naturą. Najlepszymi terenami do spacerów są lasy i łąki, czyli miejsca spokojne, z dala od dróg, zgiełku ulicznego i pełne zieleni. Wtedy dziecko najlepiej wypoczywa i w spokoju może korzystać z dobrodziejstw natury. Jeżeli nie mamy takich możliwości, to korzystamy z pobliskich parków lub jesteśmy zdani na osiedlową zieleń.

Jakich miejsc powinniśmy unikać?

Aby zapewnić dziecku komfort spokoju podczas spaceru, powinniśmy zrezygnować z wyprawy do centrum miasta, gdzie jest zgiełk i duże nasycenie spalin. W takich warunkach dziecku nie zapewniamy należytego dotlenienia i wypoczynku. Szczególnie powinniśmy unikać dużych skupisk ludzkich jakimi są centra handlowe. Mimo, że sami lubimy tam spędzać czas, to dla dziecka nie jest to żadną atrakcją. Wręcz przeciwnie, mnóstwo zapachów, ostre światło i nieustanny hałas może wywołać niepotrzebny stres i rozdrażnienie, a poza tym kontakt z dużą liczbą obcych osób naraża maleństwo na różnego rodzaju infekcje.

Zobacz  Kiedy niemowlakowi zmienia się kolor oczu

Kilka ważnych wskazówek

Jeżeli dziecko ma gorączkę lub kaszel, to zostańmy w domu. Pierwszy spacer z noworodkiem powinien być dla niego komfortowy. Katar, przeziębienie nie jest przeszkodą do wyjścia, wręcz nawet zaleca się spacer ponieważ chłodne powietrze obkurcza śluzówkę nosa, co poprawia komfort oddychania. Kiedy wychodzimy w mroźne dni pamiętamy, aby posmarować buzię dziecka kremem ochronnym. Na każdą spacerową wyprawę dobrze zabrać ze sobą chusteczki nawilżone, pieluszki, kocyk, nieprzemakalny pokrowiec, no i coś do picia dla mamy. Jeśli chodzi o “pojazd” dla dziecka, to najlepiej nadaje się do takich “podróży” wózek z gondolą.

Spacer z dzieckiem – dla rodziców

Drodzy rodzice, powyższy materiał zawiera wiele przydatnych informacji dotyczących pierwszego spaceru z noworodkiem. Celem tego artykułu jest wykazanie zrozumienia dla wątpliwości, które mogą się pojawić w głowach rodziców i rozwianie ich. Jednak najważniejsze w podejściu do dzieci jest to, że każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka i w związku z tym największą rolę odgrywa tu intuicja rodziców.

Zobacz także:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Czy dziecko z adhd może mieć orzeczenie?

Next Article

Wspólne dziecko a dziecko z poprzedniego związku