Najlepsza bajka dla niemowlaka, czyli powrót do starych dobranocek!

Można zauważyć, że filmy edukacyjne dla dzieci miały formę niebanalnie zaprojektowanych kreskówek, których urokowi nie mogli się oprzeć także widzowie dorośli. Jaka jest najlepsza bajka dla niemowlaka, dziecka dopiero co poznającego świat wraz ze wszystkimi jego przymiotami? Oczywiście, bajka ze starej szkoły animacji! 
Zofia Krysiewicz
bajka dla niemowlaka

Wszyscy lubimy sentymentalnie wracać do czasu PRL – u, ponieważ na tę epokę przypadło nasze dzieciństwo. Trzeba przyznać, że w tamtej dobie kultura stała na bardzo wysokim poziomie, w przeciwieństwie do tego, co mamy dziś.

Rysunkowe filmy edukacyjne dla dzieci – skarb na wagę złota 

Kreskówki z przełomu lat 70 – tych i 80 – tych skrywają w sobie niepowtarzalną magię. Składa się na nią specyficzna technika rysunkowa, niebanalnie przedstawione historie, które bawią – ucząc, a także muzyka skomponowana przez najlepszych twórców odpowiedzialnych za dopasowane tło dźwiękowe do obrazu. Na pewno wielu rodziców z rozrzewnieniem wspomina czasy własnego dzieciństwa, puszczając dzieciom takie bajki jak np.: 

– “Reksio”

– “Zaczarowany ołówek” 

– “Bolek i Lolek” 

– “Szpieg z Krainy Dreszczowców” 

– ” Mały Pingwin Pik – Pok”

– “Przygody Misia Koralgola” 

– ” Miś Uszatek” 

Warto także wspomnieć, że interesujące filmy edukacyjne dla dzieci w postaci kreskówek regularnie dostarczali na telewizyjne ekrany Czesi. Magiczne bajki czechosłowackie były emitowane w polskiej telewizji do końca lat 80 – tych. Także dzisiaj często wracają już w stacjach prywatnych, ciesząc się ogromną popularnością wśród widzów ze wszystkich pokoleń. Któż z nas nie zna przygód Krecika, Makowej Panienki czy też “Bajek z mchu i paproci”? 

Co dają najmłodszym filmy edukacyjne dla dzieci? 

Dydaktyczna wartość filmów edukacyjnych dla dzieci jest ogromna. Maluch od najmłodszych lat, obserwując na ekranie przygody swoich ulubionych bohaterów, uczy się współodczuwania, buduje zalążki empatii i pozytywnego postrzegania świata. W bajkach z dawnej epoki nie ma tyle przemocy, co we współcześnie tworzonych fabułach telewizyjnych. Dziecko uczy się, że od najmłodszych lat warto stać po stronie dobra, pomagać słabszym, szukać rozwiązania z każdej nieprzyjemnej sytuacji. Poznaje różnorodność świata, jego bogactwo i możliwości, jakie daje posiadanie licznego grona przyjaciół. Wielu psychologów dziecięcych wręcz zaleca filmy edukacyjne dla dzieci w formie bajek jako narzędzie terapeutyczne po przebytych traumach. Oglądając tego typu mini fabułę każdy maluch przenosi się do świata magicznego, gdzie nie czyha przemoc i można się poczuć jak w ciepłych ramionach ukochanej mamy. Dodatkowo, przyjemna muzyka w tle może pomóc w wieczornym zasypianiu, co już niejednokrotnie zostało udowodnione. 

Zobacz  Zwolnienie lekarskie na chorobę dziecka

Kreskówkowe filmy edukacyjne dla dzieci – gdzie je kupić? 

Mimo że większość legendarnych bajek z czasu PRL- u można w każdej chwili obejrzeć sobie w Internecie, nie maleje popyt na DVD z tymi produkcjami. Wielu rodziców docenia fakt, że ulubione bajki i filmy edukacyjne dla dzieci kompletować można na dziecięcej półce. Potem wyświetla się bajki na wysokiej klasie kinie domowym i cała rodzina może się oddać wspaniałej rozrywce. Oczywiście, jakość obrazu czy dźwięku w takich warunkach jest o wiele lepsza, niż w sytuacji, gdy puszczamy dziecku bajki na zwykłym komputerze lub smartfonie. Nie ma problemu, by w sklepach internetowych kupić dziecięce bajki na DVD, także te z Czech, gdzie pod tym względem panuje prawdziwy urodzaj. Czesi, w przeciwieństwie do Polaków wydają wszelkie nośniki z niezwykłą dbałością i licznymi bonusami, tak, aby towar w oczach odbiorców nabrał jeszcze bardziej atrakcyjnego wyrazu. Nad Wełtawą produkcja animacji stoi na zachwycającym poziomie, bajki dla dzieci produkowane są tam regularnie do dziś, czego niestety nie możemy powiedzieć o naszej dziedzinie animacji. Coś się tworzy, ale na pewno nie w takiej ilości jak u Pepików. Ceny DVD z bajkami edukacyjnymi są na tyle przystępne, że każdy rodzic może sprezentować swoim dzieciom przynajmniej jeden tytuł na miesiąc. Kolekcja na półce może sukcesywnie się powiększać, ku radości wszystkich domowników! 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Co jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły średniej

Next Article

Ile waży dziecko w 6 miesiącu ciąży